Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše návštěva v Lomnici n/Popelkou

25. 10. 2017
  • Oslavná vzpomínka na Františka Truhláře,

válečného pilota

     Z vědomí veřejnosti už možná vyprchal příběh Františka Truhláře, válečného letce RAF, rodáka z Lomnice nad Popelkou, od jehož narození uplyne 19.11.17 právě 100 let. V jeho případě se pojí hrdinství služby střelce a pilota s hrdinstvím zcela jiného druhu. Hrdinství člověka, který jako střelec 311. bombardovací peruti jako jediný přežil havarii letounu, při které utrpěl rozsáhlé popáleniny, bolestivé a dlouho léčené. Prokázal již svoji odvahu a vlastenectví a mohl se s poukazem na své zranění se ctí vzdát letecké služby. Přesto se vrátil zpět a znovu jako pilot 312. stíhací perutě skoro denně riskoval svůj život. Při svém posledním, šedesátém letu utrpěl znovu těžké popáleniny, které i po opětovném dlouhém léčení zanechaly zohyžďující stopy. Díky péči lékařů (byl členem skupiny „pokusných morčat“ doktora McIndoa, plastického chirurga, pečujícího o vážně popálené letce) kteří vynakládali ohromné úsilí ve snaze omezit ohněm způsobená znetvoření, pochopení ošetřujících sester a zdravotníků a pomocí kamarádů, vrátil se mjr. Truhlář k běžnému životu, tím spíše, že za války i civilní obyvatelstvo v Britanii si vážilo popálených letců a prokazovalo jim úctu a vděčnost. To ovšem kontrastovalo s bezohledností, s jakou ho po návratu přijímali doma lidé, za jejichž svobodu bojoval, a nyní dělali na jeho znetvořenou tvář nešetrné narážky.

     Mjr. František Truhlář zahynul 3.12.46 za ne zcela jednoznačných okolností při havarii svého letounu při průletu nad rodnou obcí.

  img_0026.jpgNa paměť a připomenutí zásluh a obětí Františka Truhláře, připravilo jeho rodné město ke stému výročí narození svého rodáka řadu akcí, kterých se zúčastnila také skupina členů našeho Leteckého spolku Praha (Bažant, Bínová, Karásková, Milota, Nohel). Zúčastnili jsme se všech pořádaných akcí, ze kterých je třeba vyzdvihnout zejména vzpomínku a kladení věnců k pamětní desce mjr. (in memoriam plk.) letectva Truhláře, promítnutí dokumentárního filmu, odhalení pamětní desky na zdi sokolovny, místě, kde došlo k havarii. Hezkou doprovodnou akcí bylo vystoupení smíšeného pěveckého souboru, předsedy Okrašlovacího spolku a členů roty „Nazdar“ s praporem (na jehož druhé straně je ovšem ze mě neznámých a nepochopitelných důvodů americká vlajka).

     Důstojným zakončením oslav byla přednáška armádního historika a ředitele Odboru pro válečné veterány MO plk.gšt.PhDr.Eduarda Stehlíka,Ph.D.,MBA (bohužel přednesená bez mikrofonu před zaplněným divadlem, takže méně slyšící návštěvníci z ní mnoho nezachytili).

  Foto: Víťa Nohel                                                Plk.let.v.v. Milota 

Více fotografií ve fotoalbu - Lomnice n/Popelkou                                                               

DODATEK předsedy spolku

Při pohledu na obrázek, první zleva je major Karel Bažant. Osud tomu chtěl, že v tento den slavil své 93-tí narozeniny. Po příjezdu do Prahy, Karel napsal panu starostovi své poděkování.

Vážený pan Mgr Josef Šimek starosta města Lomnice nad Popelkou.
Vážený pane starosto,byl jsem potěšen Vašim pozváním, abych zase po letech spolu s Vámi Lomničáky uctil památku vašeho vzácného rodáka plukovníka let. Františka Truhláře. Býval jsem u Vás hned po "sametu" u pomníku s křídlem z Mig-15, ve vzácné společnosti jeho spolubojovníků Karla Mrázka, Františka Fajtla, Františka Peřiny s paní, Lomem, Navrátilem,Hlučkou a dalšími. A zase dnes. S velkým obdivem jsem poznával, co všechno město pod Vašim vedením pro zachování památky na plk.Truhláře  na den 21.10. připravilo.
Z pražské odbočky Svazu letců jsme u Vás byli čtyři , jen náš předseda plk. Oldřich Pelčák. který vše pro naši cestu k Vám připravil--pro nemoc zůstal doma.
Pane starosto děkujeme Vám a Vašim spolupracovníků za všechno, co  jste,pro zachování památky plukovníka let. Františka Truhláře vykonali.
          S úctou k Vám mjr.let. Karel Bažant

A odpověď pana starosty:

Vážený pane majore,

mnohokrát děkujeme za Vaši odezvu na naši akci. Jsme potěšeni za každou reakci, která k nám dorazí. O to víc nás těší, že jste byli spokojení.

Velmi si ceníme toho, že jste byli při vzpomínkové akci přítomni a že jste nás tak mohli podpořit. Velmi si toho vážíme.

Osobně si myslím, že připomínání si každého, kdo pro naši zem něco udělal má smysl. Činíme tak i v případě plk. Fr. Truhláře a děláme to rádi, byť organizace takové akce rozhodně není v dnešní době nic jednoduchého.

Ještě jednou mnohokrát děkujeme za Vaši účast a milá slova, která nás velmi potěšila.

 S pozdravem

 Mgr. Josef Šimek

starosta

Město Lomnice nad Popelkou