Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce - Plníme přání seniorům

21. 8. 2016

Jak jsme létali na letišti Sazená

915.jpg

Všechno to začalo tím, že před několika léty měl místopředseda našeho spolku, pan plukovník Míťa Milota kulaté narozeniny. A protože mu letadlo jeho mládí a služby u čsl.vojenského letectva, slavný MiG-15 natolik učarovalo, že o něm napsal i knihu Létal jsem patnáctku, jeho děti se rozhodly, že tatíkovi dají k narozeninám let tímto letadlem. Měli štěstí, neboť zrovna v této době na letišti v Hradci Králové se jedna letuschopná „utina“ znovuzrodila. Využili nabídky firmy SODEXO, která v rámci programu pro seniory vyhlásila a částečně sponzorovala soutěž o zajímavý zážitek, Míťa se dostal do finále a jeho sen, znovu usednout do kabiny a pilotovat tuto mašinu, se uskutečnil. V tomto roce, firma SODEXO, která působí na území naší republiky i na území Slovenska a která vyvíjí, řídí a poskytuje širokou škálu služeb pro zlepšení kvality života, vyhlásila soutěž Plníme přání seniorům, týkající se registrovaných kolektivů. Náš spolek se přihlásil, svou žádost jsme zdůvodnili tím, že jako vysloužilí vojenští i civilní letci si u piva o létání vykládáme, a prostě bychom opět chtěli zkusit ten pocit držet v rukou „knipl“ a alespoň na chvíli být vládcem vzduchu. Prošli jsme výběrovým sítem a dostali se do finále. Vypočítal jsem, že na zaplacení dvou ultralehkých letadel s instruktory, kteří polétají s dvaceti členy našeho leteckého spolku, bude potřeba sehnat 29 000,-Kč. Díky sponzorství ve formě finančních darů na určený účet firmy Sodexo, se mnohdy od neznámých lidí i firem tato částka vybrala a v měsíci srpnu se autobusem odjelo na letiště Sazená, které je nedaleko Prahy. Všichni ti, co měli odvahu usednout za řízení těchto letadel, svorně říkali: „Je to paráda! Ono létat, se jen tak nezapomene“. A na závěr jen tolik, že máte dobrý pocit z úspěšné akce, kdy rozzářené oči a úsměv na tváři vašich kamarádů hovoří za vše.

884a.jpg

       

 

          Ing. Oldřich Pelčák, předseda Leteckého spolku Praha