Jdi na obsah Jdi na menu
 


40.výročí letu kosmonauta Vladimíra Remka

23. 5. 2018

Výročí letu československého kosmonauta

V březnu tohoto roku jsme si připomenuli 40.výročí letu tehdy československého prvního kosmonauta, ještě před startem kapitána naší armády, letce, Ing. Vladimíra Remka. Oslavy organizovalo Planetárium a hvězdárna města Brna společně s představiteli tohoto města.

Jako člen záložní posádky jsem touto náročnou přípravou prošel i já a proto si dovolím k tomuto výročí také něco napsat. Vše ale začalo již dříve, kdy spolu s dalšími piloty našeho letectva jsem v roce 1972 začal studovat na Letecké vojenské akademii J.A.Gagarina v Moninu, které leží asi 40 kilometrů východně od Moskvy a které je známo svým jedinečným leteckým muzeem. Promovali jsme v červnu 1976 a i v tomto roce byly podepsány mezinárodní smlouvy v programu Interkosmos o pilotovaných kosmických letech s možností jednotlivých zemí se účastnit svým kosmonautem. Jako první byli určeni občané Československa.  Z původně osmdesáti vybraných vojenských pilotů po lékařských prohlídkách a posléze osobních pohovorech, byli vybráni čtyři kandidáti, kteří odlétli do Hvězdného městečka k dalšímu výběru. Byli to major Oldřich Pelčák, kapitán Vladimír Remek, nadporučík Michal Vondroušek a nadporučík Ladislav Klíma.

   hv.mestecko0009.jpg

Společná fotografie kandidátů z Československa, NDR a Polska se svými týmovými lékaři.                                                                Zprava: Vondroušek, Pelčák, MUDr.Dvořák, NDR,NDR, Remek, NDR, Klíma.

Po týdenním pobytu ve Hvězdném, kde kromě klasického lékařského vyšetření všechny kandidáty točili na centrifuze a zkoumali odolnost vestibulárního aparátu na speciálních houpačkách, byli komisí určeni Oldřich Pelčák a Vladimír Remek. Odlet domů, zabalit kufry a opět směr – Hvězdné městečko. Ovšem s důrazem na utajení celé akce s pokynem, nikomu nic neříkat. Nebudu podrobně popisovat naši činnost, neboť na toto téma jsem napsal knihu Klukovské sny aneb cesta do Hvězdného městečka, kterou vydalo nakladatelství Albatros v roce 1979, ale chci se podělit o některé zajímavosti z našeho výcviku i osobního života.

Původně pro let Sojuzu-28 byl jako velitel náhradní posádky určen dosud neznámý kosmonaut-kandidát Jurij Fjodorovič Isaulov. Bohužel s problémy, které byly při letu Volodi Kovaljonka bylo rozhodnuto, že s „demokraty“, jak nám tehdy říkali, poletí zkušení kosmonauté. Takže k Vladimírovi byl určen Alexej Gubarev a k Pelčákovi, Nikolaj Rukavišnikov. V této sestavě po půlroční teorii, začal opravdový trénink na simulátorech, včetně pobytu u Černého moře s nácvikem činnosti po přistání na mořskou hladinu.

  jurij.jpg

Isaulov J.F., věk 74 let. Třikrát mu jen malý krůček chyběl k tomu, aby se stal slavným. Po odchodu z oddílu kosmonautů se snažil prosadit v podnikatelské sféře, napsal kolem 50 vědeckých prací a své vzpomínky vložil do knižně vydané  trilogie. Žije v Omsku.

Od té doby jsme se několikrát setkali. Poprvé v Praze, kdy začínal obchodovat s českým sklem a podruhé na jeho chatě blízko Moskvy. Byl vždy přímočarý, upřímný a kolegiální.

 

   jurij-fjodorovic.jpg    jurij-fjodorovic0001a.jpg            Na chatě s jeho druhou manželkou Natašou. A v sauně.

V této době mě bylo 35 let a ve Hvězdném jsem žil s rodinou v přiděleném dvoupokojovém bytě. Syn Oldřich, který v tomto roce oslaví svou „padesátku“, zde chodil do třetí třídy a dokonce byl přijat za pionýra. Vzpomíná na toto nerad, neboť se musel naučit a odrecitovat pionýrský slib v češtině. Ale také vzpomíná na to, jak se spolužákem Sašou dělali ze starých filmů dýmovnice tak důrazně, že přijeli i místní hasiči.

image--22-.jpg         Syn Olin je třetí zleva. Jeho brácha Miloš je ten klučina s kšandama.

rodina.jpg

Exkurze do míst, kde táta pracuje. Synové Olin a Miloš v simulátoru kosmické lodě Sojuz.

A život jde dál. Po kosmickém letu prvního Čechoslováka následuje návrat do vlasti, při oslavách 1.máje na tribuně s představiteli vlády, dovolená a návrat k leteckému útvaru do Žatce. Ale to je již jiná historie, vzestupy i pády, nejzajímavější létání u Výzkumného ústavu letectva, přátelé i občasné návraty do míst mého mládí, do míst jižní Moravy, do Kyjova. Mimo jiné jsem čestným občanem tohoto města (kromě toho i Veselí n//Moravou, Žatce, Prahy 21 a obce Cidlina).

Protože mé zamyšlení je k výročí letu mého kolegy, na závěr naše společná fotografie z Brna při příležitosti 40.výročí kosmického letu Vladimíra Remka.

vdsc_7738.jpg

Současná fotografie pořízená v Brně fotografkou a známou plachtařkou Hanou Zejdovou. Zdvižené palce znamenají –

LETU ZDAR a mnoho úspěchů, přátelé !

Autor: Ing. Oldřich Pelčák