Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání s nositelem Řádu Bílého lva

29. 7. 2011

                              

                   Setkání s nositelem Řádu Bílého lva

gablech-imrich.jpgNa začátku prázdnin jsem jel jižně Jihlavy na chalupu mé maminky z pracovních i společenských důvodů. Posekat trávu, provést drobné práce údržby, zúčastnit se oslav významného výročí dobrovolných hasičů a v pátek v senátu, jak říkají místní zdejší místnosti s výčepem, pohovořit se sousedy. A když už jsem v tomto kraji, s radostí jsem přijal pozvání leteckého kolegy z Havlíčkova Brodu, pana pplk. Zdenka Roha k přátelské návštěvě pana plukovníka Imricha Gablecha. O jeho neuvěřitelných zážitcích spojených s jeho úletem z území Slovenského štátu do Polska a následně s úmyslem přeletu do Rumunska kam nedoletěl, naopak byl zatčen ruskými vojáky, označen za špiona a transportován do sibiřského gulagu, jsem slyšel mnoho. Dva roky pobytu v koncentračním táboře nejhoršího typu, odkud obvykle nebylo návratu, podmínky přežití i zdravotní potíže, udělaly své. Zachránilo jej i jeho druhy vyhlášení války. Trestanci z gulagů byli dopraveni na frontu, Imrich Gablech se v Moskvě přihlásil coby pilot české náborové komisi a byl poslán do Anglie k našim leteckým jednotkám. Kruté bolesti břicha a celkově podlomené zdraví byly příčinou toho, že přerušil přeškolení na Spitfiru, byl nucen i odejít od 311.bombardovací perutě, po pobytu v nemocnici a po návratu do služby, byl proškolen na leteckého dispečera - airfield-control a poté působí coby flying controller. Po návratu domů byl v roce 1949 propuštěn z armády. Jako všichni „zápaďáci“ i on byl podezřelý z  protistátních úmyslů a neměl práci. Oženil se, ale jeho manželství bylo na popud bývalého tchána rozvedeno, neboť jak bylo soudcem řečeno – nebyla záruka ve výchově syna v duchu komunistických principů. Podruhé se oženil s učitelkou, postavil dům a až do důchodu pracoval v podniku s obvazovými materiály. Je vdovec a z každého manželství má jednoho syna.

dsc_0527.jpg

Děvčata, dnes jsem si k obědu uvařil nudle se zelím. Ochutnejte...
A nyní s tímto doposud velmi temperamentním pánem, který má doma vzorný pořádek, sedíme spolu s přáteli a vykládáme si o životě. Na stěně má specielní vitrínu se všemi svými řády, medailemi i odznaky. Ten poslední, nejvyšší a nejcenější – Řád Bílého lva III.stupně udělený prezidentem Václavem Klausem v roce 2008, má na jiném místě. Imrich Gablech skoro ve svých 96 letech je milovníkem své zahrádky, ale jak říká – na strom za jablkem již nevyleze. A tak je vděčný za jakoukoli pomoc. Má štěstí, dobří kamarádi se ještě v Havlíčkově Brodě najdou.

 

dsc_0543a.jpg

Při cigaretce a kávě se vypráví zážitky o velké zemi. Imrich Gablech o sibiřském gulagu, Oldřich Pelčák o Hvězdném městečku.

Spolu s dcerou Lucií odjíždíme zpět na chalupu s dobrým pocitem. Jsme rádi za toto setkání. Upřímně řečeno, pan plukovník Imrich Gablech nám oběma dal sílu a elán. Děkujeme.
plk.Ing. Oldřich Pelčák, předseda odbočky 26 Praha a šéfredaktor Zpravodaje