Předání vyznamenání

23. 11. 2018

Ministr obrany Metnar a náměstek Rada obdrželi od letců pamětní odznaky ke stému výročí Československa

Autor: Miroslav Šindelář, převzato z www.army.cz

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek odpoledne přijal ve své kanceláři plukovníka v. v. Oldřicha Pelčáka, předsedu Českého svazu letectví. Zdvořilostní návštěvy se zúčastnil také náměstek pro řízení sekce dozoru a kontroly MO Antonín Rada a ředitel odboru vojenského letectví sekce dozoru a kontroly MO plukovník gšt. Lubomír Sitta.

mo.jpg

Plukovník v. v. Pelčák, bývalý stíhací pilot, při této příležitosti předal ministru Metnarovi a náměstku Radovi pamětní odznaky Českého svazu letectví, které byly členům svazu uděleny u příležitosti 100. výročí založení samostatného Československa.

Prohloubení spolupráce

Vyznamenání, které jsem dostal od Českého svazu letectví, si velmi vážím a věřím, že se nám společně podaří nadále prohlubovat vzájemně prospěšnou spolupráci,“ uvedl ministr Metnar.

ml.boleslav1.jpg

Oldřich Pelčák se narodil 2. listopadu 1943 a prošel řadou velitelských funkcí v útvarech československého a později českého letectva. Byl například zkušebním pilotem Leteckého zkušebního odboru Vzdušných sil AČR v Praze Kbelích.

02.jpg  V roce 1976 úspěšně absolvoval výběr nových     kosmonautů v programu Interkosmos a poté se ve   Středisku přípravy kosmonautů ve Hvězdném městečku   chystal k provedení kosmického letu společně s   Vladimírem Remkem. Pelčák, na rozdíl od Remka, byl   nakonec pouze členem záložní posádky a do kosmu   neodletěl.

•  Český svaz letectví vznikl v roce 2017, kdy po oficiálním ukončení činnosti Svazu letců ČR převzal roli pokračovatele leteckých tradic.
  • Svaz spolupracuje s Ministerstvem obrany ČR, konkrétně s Odborem pro válečné veterány či s odborem vojenského letectví sekce dozoru a kontroly MO.
  • Věnuje se například přednáškám o letectví i kosmonautice na základních školách či spolupracuje s vojenskou správou na udržování pomníků letců, kteří zahynuli při plnění služebních povinností.
  • Členy jsou současní i bývalí výkonní letci, příslušníci ostatních leteckých odborností, ale také soukromí letci, modeláři i zájemci o leteckou historii a letečtí nadšenci.